Friday, July 19, 2024

אולי יעניין אותך

מהו התהליך שתעבור עם יועץ עסקי

מאת: ירון לוי

על קצה המזלג, התהליך שמבוצע עם יועץ עסקי נועד להביא את העסק שלך להגדלה של הרווחיות ואף להגדלה של המחזור. ואם חשבת שהייעוץ העסקי נועד רק לעסקים גדולים או ותיקים, חשוב לתקן את הטעות: מדובר בתהליך המתאים לכל סוגי העסקים, מכל ההיקפים ותחומי הפעילות, המצויים בשלבים שונים של חייהם.

קרדיט תמונה FREEPIK

האם אתה זקוק בכלל לייעוץ עסקי
ראשית, יש להדגיש שתהליך ייעוץ עסקי אינו חייב להיות ממושך. אמנם, בהתאם לרצון ולצורך הוא יכול להתפרש על פני תקופה ארוכה הכוללת ליווי של היועץ העסקי, אך ניתן גם לבצע תהליך של פגישות בודדות, המוביל לתוצאות משמעותיות בפרק זמן קצר.

שנית, במידה ואינך בטוח האם ייעוץ עסקי מתאים לך, נסביר כי התהליך מתאים לקשת רחבה של מצבים. למשל, אם יש לך תחושה שהעסק אינו ממצה את הפוטנציאל הכלכלי שלו, וששורת הרווח נמוכה מהאפשרי, הרי שייעוץ עסקי בהחלט יכול לשפר את המצב. בנוסף, התהליך מתאים לעסקים העוברים תקופה של דשדוש והאטה, ובוודאי לעסקים הסובלים ממשבר חמור, ומצד שני גם לעסקים המעוניינים לרתום תקופה של הצלחה לכדי צמיחה והתרחבות. 

מעבר לכך, ייעוץ עסקי מתאים ליזמים המעוניינים להקים עסק חדש וזקוקים לליווי לבדיקת ההיתכנות הכלכלית ולבניית יסודות יציבים, וכן לעסקים העומדים לבצע שינויים כגון הכנסת מוצרים ושירותים חדשים, שינויי הנהלה, פתיחת סניף, רכישת או מכירת זיכיון, הכנסת שותף/משקיע וכדומה. עם זאת, ההמלצה הגורפת לכל עסק באשר הוא, היא לקבל ייעוץ עסקי אחת לשנה עד שנתיים, על מנת להתוות את מסלול ההתקדמות הנכון, לשמר ולהגדיל יתרון יחסי ורווחיות, ולעשות זאת לאורך זמן.

אז מה כוללת העבודה עם היועץ העסקי
כפי שאתה בוודאי מבין, תהליך עם יועץ עסקי עשוי להשתנות בהתאם לאופיו של העסק, מצבו ומטרותיו. עם זאת, קיימים מספר שלבים בסיסיים החוזרים במרבית המקרים. בראש ובראשונה, היועץ העסקי מגיע אליך ומבצע סקירה מעמיקה של העסק כל רבדיו, לרבות המוצרים והשירותים, השוק והמתחרים, עלויות הייצור והתקורות, מערך השיווק והפרסום, מקורות המימון, ההתנהלות השוטפת וכיוצא בזאת. 

לבדיקה זו יש כמה מטרות. קודם כל, היא מאפשרת ליועץ העסקי לרכוש היכרות טובה עם העסק ופעילותו. בתוך כך, היועץ העסקי מזהה את נקודות הכוח, הנכסים וההזדמנויות, כמו גם את נקודות התורפה והבעיות הדורשות תיקון. לאור הבדיקה יוכל היועץ העסקי לספק לך תמונה אובייקטיבית, רחבה ומקצועית, שלא פעם מאירה נקודות שאינן מוכרות, באשר למצבו של העסק. בתוך כך, כבר בשלב זה יביא היועץ העסקי תובנות והמלצות לשיפור, לניצול יתרונות ולתיקון בעיות, כאשר בשורה התחתונה המטרה היא כאמור להגדיל רווחיות ואף את המחזור. 

עם זאת, חשוב שתבין שהיועץ העסקי אינו “מנחית פקודות” או זורק המלצות באוויר. הוא עובד בשיתוף פעולה קרוב איתך, בגובה העיניים, כאשר עם הזמן האמון הנוצר בו מאפשר לבצע את השינויים המתבקשים. יתר על כן, ההמלצות והתובנות נמזגות בסופו של דבר אל תוך תוכנית עסקית מסודרת, ועל כך יורחב בהמשך.

התחום הפיננסי בייעוץ עסקי
ישנה חשיבות רבה להשכלתו הכלכלית של היועץ העסקי, לצד ניסיונו בייעוץ, היכרותו עם ענף הפעילות שלך וניסיונו מהשטח בהקמת וניהול עסקים. מופת ליועץ עסקי שכזה הינו ירון לוי, בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים ומימון. מאחוריו שנים ארוכות בפעילות בשטח, כבעלים של עסקים מצליחים וכמנהל מחלקות כלכליות בחברות גדולות. ירון לוי הינו יועץ כלכלי מוסמך מטעם משרד הכלכלה, חברה פעיל בלשכת היועצים העסקיים, שלאורך השנים ליווה מאות בעלי עסקים ממגזרי המשק השונים

אם כן, קיימת חשיבות גדולה להשכלה הכלכלית של היועץ העסקי, מאחר שלכל היבט בעסק יש פן כלכלי, וגם המטרה הסופית היא כמובן פיננסית. לכן, מושם דגש בתהליך על ההתנהלות הכלכלית, כפי שזו מתבטאת בדוחות של רואה החשבון, בהלוואות והתחייבויות, ברווחיות המוצרים וכדומה. 

מטרתו של היועץ העסקי היא להעביר את ההתנהלות הפיננסית לפסים מסודרים, נכונים ומקצועיים, תוך שהוא מייצר במידת הצורך דוחות מיוחדים עבורך, ומקנה לך כלים לניהול כלכלי עצמאי להמשך הדרך. בד בבד, היועץ העסקי מצביע על נקודות תורפה המצריכות שיפור, למשל מוצרים ופרויקטים שאינם מספיק רווחיים, התקשרויות לא מספיק טובות עם ספקים, הוצאות ייצור או תקורות גבוהות מדי, ניצול לא אופטימאלי של כוח אדם ומשרות. 

בהתאם לכך, היועץ העסקי יספק המלצות (שלאחר מכן יוכנסו לתוכנית העסקית), כגון ביצוע תמחור מחודש ומקצועי, צמצום משרות בעסק או הגדלת, משא ומתן מחודש עם ספקים, סגירה או מחזור של הלוואות, העברה של שירותים מסוימים למיקור חוץ, ועוד.

תחום המכירות והשיווק בייעוץ עסקי
גם מערך המכירות והשיווק בעסק זוכה להתייחסות משמעותית, כאשר המטרה היא לבנות כמה ערוצי שיווק הפועלים במקביל ובסינרגיה, במקום שתתבסס על ערוץ אחד. הכוונה היא לאפשרויות כמו פגישות נטוורקינג, שיתופי פעולה עסקיים, פעילות במדיה הדיגיטלית וכדומה. במידת הצורך, היועץ העסקי יסייע לך להתגבר על חסמים אישיים בתחומים אלו, ואף יפנה אותך לאנשי מקצוע מתחומי הפרסום שיש להם יכולות מוכחות. כל זאת, תוך כדי בדיקה של העלויות מול התועלות המופקות מכל ערוץ שיווק, ובחירה באפיקים המתאימים לאופיו של העסק. 

כמו כן, היועץ העסקי יבצע סקירה של תהליכי המכירה, על מנת לוודא שהם מבוצעים בצורה נכונה ומקצועית. ושוב, במידת הצורך יינתנו המלצות והכוונה בכל הקשור לקידום סגירה של עסקאות והימנעות משגיאות המובילות לאובדן לקוחות ופרויקטים.

ייעוץ עסקי לפן הניהולי
היועץ העסקי בהחלט שם לב גם להתנהלות השוטפת, המושפעת רבות מכישורי הניהול של שמשליכים על כלל העובדים והדרגים. כמו בתחומים הקודמים, גם כאן יינתנו הנחיות והמלצות לצד כלים ניהוליים אפקטיביים, כגון ניהול זמן והאצלת סמכויות, הגדרת תפקידים ברורה, תמריצים לעובדים ושיפור המוטיבציה, מתן דוגמא אישית ומעורבות בנעשה בעסק, העצמת עובדים, שיפור עבודת הצוות וכן הלאה.

התוכנית העסקית – ליבו של הייעוץ העסקי
כלל הנושאים שנסקרו לעיל, ועוד רבים נוספים, נרשמים בתוך תוכנית עסקית ברורה, מסודרת ומפורטת, שהיא למעשה לב ליבו של תהליך הייעוץ העסקי. למעשה, התוכנית העסקית מהווה תחזית מפורטת של ההכנסות וההוצאות בעסק ברמה החודשית לשנה או השנתיים הבאות, ובתוך כך מגדירה יעדים ברורים ואת הדרכים להשגתם. במילים אחרות, היא מובילה את העסק צעד אחד צעד באופן הדרגתי ובטוח לעבר הגדלת הרווחיות והמחזור, תוך טיפול בבעיות וניצול הזדמנויות. מכאן והלאה, התוכנית העסקית תהווה עבורך מפה שעימה תדע בדיוק היכן אתה עומד, לאן אתה רוצה להגיע וכיצד לעשות זאת, ובאמצעותה תעלה ותשמור על המסלול הנכון גם אל מול שינויים בשוק ובענף.

כאמור, שירותיו של היועץ העסקי יכולים להמשיך עוד לתקופה ממושכת לאחר מכן, לצורך ניטור התוצאות בפועל אל מול התחזית בתוכנית העסקית, המלצות על שינויים מתבקשים, סיוע בקבלת החלטות מהותיות, ועוד. הכל בהתאם לצורך ולרצון שלך.

לבחור נכון את היועץ העסקי שלך – ירון לוי
תחת הכותרת של יועץ עסקי ניתן למצוא כיום אנשים רבים, ומטבע הדברים קיימים הבדלים ביכולות ובניסיון. כאמור, כדאי לשים דגש על השכלות הכלכלית המקיפה של היועץ העסקי, וישנה עדיפות למי שכבר ליווה עסקים מתחום הפעילות שלך ומכיר היטב את הענף. בנוסף, כמו בתחומים רבים אחרים כדאי לבחור יועץ עסקי שמאחוריו שנות ניסיון רבות, לא רק בליווי עסקים אלא גם אדם בוגר ובשל שכבר הקים וניהל עסקים בשטח. היועץ העסקי ירון לוי הוא בדיוק כזה שיוכל להביא תובנות, טיפים והמלצות שלא ניתן לקרוא בספרים, לאור היכרות מצוינת עם האתגרים שמולם מתמודד בעל עסק. ולבסוף, זכור שהיועץ העסקי יעבוד איתך קרוב לאורך תקופה, אז שים להערכה המקצועית שמתעוררת אצלך לגביו, ולנינוחות ביחסים הבינאישיים.

Latest Posts

הלקוח מאשר כי הוא מעוניין לקבל שיחת טלפון שיווקית מאת המפרסם וכי מספר הטלפון אינו רשום במאגר "אל תתקשרו אלי" של הרשות להגנת הצרכן

כתבות מובילות

אני מאשר קבלת שיחות טלפון שיווקיות מאת המפרסם